Spotkanie organizacji społecznych i pozarządowych
W ubiegłym tygodniu w siedzibie GOK-u miało miejsce spotkanie przedstawicieli organizacji społecznych i pozarządowych. Gospodarzy reprezentowali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach, w tym Inga Papkala – dyrektorka ośrodka. Swoją obecnością rangę spotkania podniosła wójt Gierałtowic, Izabela Buchała, która już po ok. 30 minutach niestety je opuściła. Zebranie dotyczyło głównie funduszy, jakie GOK otrzymał z budżetu gminy na organizację imprez.
Do jesieni 2024 roku gierałtowickie organizacje miały czas na złożenie wniosków o dofinansowanie imprez kulturalnych. Jak poinformowała Inga Papkala, „Ogólnie wpłynęło na ten rok 51 wniosków na sumę ponad 170 tys. zł, a dyspozycji mamy 130 tys. Logiczne więc, że musimy ograniczyć wydatkowanie”.
Jednakże na spotkaniu organizacje składające wnioski nie dowiedziały się, czy i ile dostaną dofinansowania dla swoich projektów. Informację taką dostaną dopiero drogą mailową.
Wiemy tylko, że „ze względu na brak podstaw prawnych” żadnych pieniędzy na kulturę nie dostaną rady rodziców gierałtowickich szkół ani lokalne chóry, koła gospodyń wiejskich, czy oddziały ochotniczych pożarnych.
Inga Papkala stwierdziła, że „dużo w tym roku wpłynęło wniosków na różnorakie warsztaty, jednak to my jesteśmy od organizowania spotkań i warsztatów, gdyż mamy wpływ na ilość uczestników podczas takich wydarzeń i tematów związanych z kulturą”.
Uwagę poświęcono również na ofertę kulturalną dla różnorakich grup społecznych np. skierowaną dla młodzieży: „Ciągle młodzi ludzie nie czują się dostatecznie zauważeni w propozycjach wydarzeń kulturalnych” , powiedziała dyrektorka GOK-u. Społeczeństwo naszej gminy to raczej ludzie majętni i propozycje, które im dajemy muszą tez być różnorodne… Nie mam nic przeciwko festynom, bo sama w nich uczestniczę, ale nie powinno być tak, że w jednej miejscowości są co sobotę te same imprezy, które dla odbiorcy za bardzo się nie różnią, a pochłaniają dużo pieniędzy i czasu w organizację.”
Gościem spotkania była również Natalia Dreja – koordynatorka projektu „Ambasadorowie Sprawiedliwej Transformacji Podregionu Gliwickiego, która przedstawiła ofertę programu realizowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Województwa Śląskiego 2021-2027. Przedstawiła ona cele projektu oraz zaprosiła wszystkie organizacje lokalne do współpracy.
Jak podsumowała Inga Papkala, „dla mnie jako dyrektora, ważne są wszystkie działania… Nie mogę więc przeznaczyć kwoty, jaką dysponujemy na całą działalność kulturalną tylko na wydarzenia, jakimi są festyny, a niektórzy tego ode mnie oczekują. Ja się z wami wszystkimi utożsamiam i wszystkich szanuję, mam oczywiście na niektóre sprawy inna wizję i pogląd, ale taka też jest moja rola.”
Sprostowanie Pani Ingi Papkala:
Nie jest prawdą informacja, że chóry nie dostaną pieniędzy i nie jest prawdą, że KGW nie otrzymają dofinansowania do swoich działań. Będą natomiast ograniczenia, ze względu na pojawienie się nowych podmiotów i uporządkowanie pewnych działań, które nie do końca były związane z kulturą.