Konsultacje w sprawie określenia szczegółowych zasad udzielania ulg
14 marca 2024 r. – 22 marca 2024 r.
Wójt Gminy Gierałtowice ogłasza konsultacje projektu uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg.
Uprawnieni do udziału w konsultacjach: Mieszkańcy Gminy Gierałtowice.
Termin konsultacji: 14 marca 2024 r. – 22 marca 2024 r.
Forma zgłaszania opinii: Pisemna – na formularzu zgłaszania opinii.
Uchwała dotyczy udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym oraz warunków pomocy publicznej. Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg, organy lub osoby uprawnione do ich udzielania oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowi pomoc publiczną. Do udzielania ulg uprawnieni są Wójt Gminy Gierałtowice oraz kierownicy jednostek organizacyjnych, w zależności od kwoty należności. Udzielanie ulg odbywa się w formie pisemnej, poprzez umowę lub jednostronne oświadczenie woli wierzyciela. Warunki udzielenia ulg obejmują umarzanie, odraczanie terminu płatności lub rozkładanie na raty należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym, zgodnie z przesłankami określonymi w ustawie o finansach publicznych
Uchwała w sprawie ulg dla dłużników
Wymagalność należności
- Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie lub w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono, lub nie spłaci w pełnej wysokości ustalonych rat, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami. Przez spełnienie terminu spłaty uważa się datę faktycznego wpływu należności na konto wierzyciela.
Procedura udzielania ulg
- Wniosek o udzielenie ulgi dłużnik składa do właściwego organu wraz z dokumentami potwierdzającymi okoliczności faktyczne wskazane we wniosku.
- Organ może żądać od dłużnika dodatkowych wyjaśnień oraz dokumentów niezbędnych dla rozstrzygnięcia sprawy.
Ulgi dla przedsiębiorców
- Ulgi przewidziane w § 4 ust. 1 i 2 niniejszej uchwały mogą być stosowane zgodnie z jej postanowieniami w stosunku do przedsiębiorców, gdy:
- nie stanowią one pomocy publicznej,
- stanowią pomoc publiczną udzielaną na warunkach określonych przepisami prawa dotyczących pomocy de minimis.
- W przypadkach określonych w art. 56 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, udzielone ulgi nie stanowią pomocy publicznej. Natomiast w przypadkach, o których mowa w art. 56 ust. 1 pkt 5 oraz art. 59 ust. 1 ww. ustawy, udzielane ulgi mogą stanowić pomoc publiczną.
Pomoc de minimis to specyficzny rodzaj wsparcia publicznego, obecny w wielu programach, z których mogą skorzystać polscy przedsiębiorcy. Jego koncepcja wywodzi się z założenia, że wsparcie o stosunkowo niskiej (dla państwa, niekoniecznie dla przedsiębiorcy) wartości nie jest w stanie naruszyć konkurencji na rynku.
Limit pomocy de minimis: Zgodnie z przepisami, państwo może udzielić jednemu przedsiębiorcy pomocy de minimis w łącznej kwocie nieprzekraczającej 200 tysięcy euro brutto w ciągu trzech kolejnych lat. W przypadku firm z sektora transportu drogowego limit ten wynosi 100 tysięcy euro (z wyjątkiem usług zintegrowanych). Ograniczenie limitu pomocy de minimis do 100 tysięcy euro nie dotyczy tzw. usług zintegrowanych, w których sam transport towarów stanowi jeden z elementów – np. usług pocztowych, kurierskich, przeprowadzkowych.
- Wyłączenia: Istnieją grupy podatników, którzy nie mogą skorzystać z pomocy de minimis. Należą do nich m.in. firmy z sektora rolnego i rybołówstwa. Ważne jest, aby przedsiębiorstwa regularnie monitorowały, czy korzystają z pomocy de minimis, aby uniknąć przekroczenia limitu i konieczności zwrotu uzyskanej pomocy wraz z odsetkami.
- Księgowanie: Przedsiębiorcy powinni dokładnie dokumentować wszelkie otrzymane środki w ramach pomocy de minimis. Warto skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym, aby prawidłowo zaksięgować taką pomoc.
- Pomoc de minimis stanowi ważne narzędzie wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale należy pamiętać o przestrzeganiu zasad i limitów, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji.
Uzasadnienie:
Podstawę prawną do podjęcia uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg, stanowi art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Przepis ten nakłada na Radę Gminy obowiązek określenia szczegółowych zasad, sposobów i trybów udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających gminie, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym, w postaci ich umorzenia, odroczenia terminów ich spłaty lub rozłożenia na raty płatności tych należności. Rada Gminy ma również obowiązek określenia warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną, oraz wskazania organu lub osoby uprawnionej do udzielania tych ulg.
Na terenie Gminy Gierałtowice obecnie obowiązuje uchwała nr XLII/318/14 Rady Gminy Gierałtowice z dnia 26 maja 2014 r. Uchwała ta określa szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej. Jednakże po dniu 30 czerwca 2024 roku, nie będzie możliwości stosowania tej uchwały w stosunku do podmiotów będących beneficjentami pomocy publicznej. To wynika z wejścia w życie nowego Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2023/2831 z dnia 13.12.2023 r., które reguluje stosowanie art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w kontekście pomocy de minimis. Rozporządzenie to zastępuje wcześniejsze rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013, na podstawie którego możliwe było udzielanie pomocy de minimis na podstawie dotychczasowej uchwały rady.
W związku z powyższym, konieczne stało się podjęcie nowej uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym oraz warunków dopuszczalności pomocy publicznej. Obecnie obowiązująca uchwała nr XLII/318/14 Rady Gminy Gierałtowice z dnia 26 maja 2014 r. przestanie mieć zastosowanie w stosunku do podmiotów korzystających z pomocy publicznej po dniu 30 czerwca 2024 roku. To wynika z wejścia w życie nowego Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 2023/2831 z dnia 13.12.2023 r., które reguluje udzielanie pomocy de minimis. W projekcie uchwały uwzględniono zastrzeżenia przedstawione przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgłosił żadnych zastrzeżeń.
Oceniając skutki podjęcia uchwały według zaproponowanego projektu, warto podkreślić, że krąg beneficjentów zwolnienia z podatku od nieruchomości na terenie Gminy Gierałtowice nie ulegnie zmianie w stosunku do obecnie funkcjonującego. To oznacza, że ci sami podmioty będą korzystać z tego zwolnienia, jak dotychczas
Źródło: UM Gierałtowice
Zobacz inne konsultacje ze społeczeństwem:
3 Comments